Články
09.12.2010 - Iva Veselá
Skořice jako lék
Skořice je lékem na mnoho neduhů. Má výbornou chuť, povzbuzuje chutě k jídlu a má nezanedbatelné účinky na organismu. Jestliže už i v tomto směru chcete investovat do zdraví, kupte si už přímo zdravotně nezávadnou skořici, která je k dostání v prodejnách se zdravou výživou. A co naše skořice umí?
Odkud je skořice?
Skořicovník je statný strom, který dorůstá do výšky i více než 10 metrů. Pěstuje se na Cejlonu, v Číně, na Jávě a v dalších tropických oblastech. Drogou je kůra, může se však sbírat už ve třetím roce. Nejkvalitnější drogu poskytují stromy osmileté, anebo starší. Skořice je pokládána za jeden z nejdůležitějších léků indické ayurvédy a tradiční čínské medicíny.
V případě dotazů ohledně výživy a stravování kontaktujte výživového poradce!
Mírní bolest kloubů
Ohřívací účinek koření příznivě působí i na bolavé klouby. Rozdrtíme jednu skořicovou tyčinku, přelijeme ji asi 100ml horké vody a necháme louhovat, dokud tekutina nebude jen vlažná. Ve výluhu namočíme šátek a ovážeme jím bolavý kloub. Přes obklad ještě pořádně omotáme suchý šátek a necháme minimálně 20 minut působit.
Zahřívá nohy
Máte stále studené nohy? Smíchejte 2 lžičky hnědého cukru s 1 lžičkou skořice a důkladně touto směsí třete nohy. Koření stimuluje reflexní zóny a bude vám příjemně teplo.
Pomáhá při nahchlazení
Máte rýmu a škrábe vás v krku? 1/2 lžičky skořice zamíchejte do šálku horkého mléka, přidejte med a vypijte. Opakujte několikrát denně.
Chrání před cukrovkou, pomáhá v těhotenství, pomáhá při hubnutí
Diabetikům se už nějakou dobu doporučuje užívat skořicový extrakt (např. Unilakt se skořicí a řasou chorella).Při pravidelném užívání má totiž skořice pozitivní vliv na hladinu krevního cukru.Tento potravní doplněk neobsahuje v kapslích žádný cumarin, proto je preparát vhodný i pro dlouhodobé užívání.
Tyto vlákninové tablety mohou dokonce užívat i těhotné ženy - přímo úžasně totiž působí proti ranní nevolnosti,zabraňuje nadýmání a zácpě.
Mimoto má výborné výsledky při redukčních dietách - pomáhá redukovat hmotnost a snižuje také hladinu cholesterolu a cukru v krvi.
Léčí průjem
Proti lehkému průjmu pomáhá např. sníst nastrouhané jablko s jednou lžičkou mleté skořice.
ČISTÝ ÉTERICKÝ SKOŘICOVÝ OLEJ - z lékárny (překrásně voní!)
Uvolňuje napětí svalů
Skořice zvyšuje prokrvení a tímto způsobem zahřívá kůži a svaly. 2-3 kapky smíchejte se lžící slunečnicového oleje a potom jím promasírujte ztuhlé partie.
Likviduje zánět dásní
Skořice dezinfikuje a tiší bolesti. Bolavé dásně promasírujte jednou kapkou.
Povzbuzuje krevní oběh
Jste totálně utahaná? Vůně oleje vás rozhodně povzbudí. Na kapesník dejte jednu kapku a čichejte k ní.
Ale pozor, všeho většinou moc škodí, platí to i pro zdravé věci.
Možná rizika
Skořice je v podstatě jeden z nejuniverzálnějších léků s mimořádným spektrem účinků, ale nedoporučuje se ve větším množství těhotným ženám. Může také způsobit alergickou reakci. Denní doporučená dávka skořice se pohybuje mezi 2 - 4 g.
Hodnocení článku
Hodnotilo 23 čtenářů průměrem 3.65 bodů z pětiČtěte také:
Bylinky pro láskuKde použít jaké koření?
Kontryhel obecný
Přírodní pomoc při Crohnově nemoci
Víte, jak se používá fenykl?
Diskuze
Cejlonská skořice
všude na internetu se píše, že běžná skořice (prý je hlavně z číny) obsahuje moc jedovatého kumarinu, ale že cejlonská skořice (jiný druh skořice to je) ho obsahuje jen malinko. Koupila jsem si ji z www.cejlonskaskorice.cz a jsem nadšená, je to úplně o něčem jiném, má nádhernou vůni a skořicoví šneci jsou s ní úplně o něčem jiném.
17.06.2015 22:22